KREŞ HAKKINDA

Çocuğumuzu büyütürken birçok kaygı taşıyoruz.Onun için en iyiyi yapabilmek için tüm çabamız.Bazen ipin ucu kaçıyor sanki.Genel geçer bir dizi ‘olması gereken’ var duyduğumuz ,düşündüğümüz ve uygulamak istediğimiz.Ama kendi çocuğumuzun içinde bulunduğu koşullara,kişiliğine ,özelliklerine göre de değişen ,her çocuğun kendisine özgü bir gelişim süreci var zaman zaman göz ardı ettiğimiz.

Geçen yaz Yiğit’in 3 yaşında olacağı, Ekim ayında ,başlatmak istediğim kreş için aramalar taramalarla zorlu bir zaman geçirmiştim.Amacım, oldukça girişken ve aktif bulduğum oğlumun, daha da sosyalleşip- yani kendi yaşıtlarıyla oynayıp- , pedagojik yaklaşabilen eğitimcilerle birlikte, ferah,sevgi dolu bir ortamda bulunabilmesi ve anneannemizin artık özgürlüğüne kavuşabilmesini sağlamaktı.Herşey olumlu gözüküyordu.3 yaş kreşe başlamak için uygun bir yaştı,Yiğit’in önceden oyun grubu deneyimi de vardı ve yeni ortamlara girmekten çekinmeyen bir yapısı vardı.(Anneannemiz istemedi gitmesini.Erken buldu kreş için.) Bir müddet aradıktan sonra kreşe karar verdik.Çim bahçeli,3 katlı bir bina,güleryüzlü yöneticiler ve öğretmenler.Kendini tanıtmaktan önce, çocuğu tanımak isteyen bir yaklaşım.Sıcak ve güvenilir bir ortam olduğunu düşündüğümüz kreşe başlattık Yiğit’i.Tam gün gitmesini istedik ve başlangıçta bir iki hafta birkaç saatten yarım güne kadar aşamalı zamanlarda gitti.Sonrasında tam güne geçti ama öğlen uykusu problemiyle karşılaştık.Yiğit,uyumak istemeyince,akşamları aşırı yorgun geliyordu.Bu şekilde gidemeyecekti.Hastalıklar da başlayınca ,yarım güne çektik kreş süresini.Daha rahatlatıcı olmuştu böylesi.Düzelemeyen bir kulak rahatsızlığımız yüzünden 3 ay sonra ,kreş maceramızı noktalamak istedik.Yiğit ,yine anneannesine kavuştu:)

Bu kreş sürecinde,kazandığı şeyler oldu Yiğit’in; kendi kendine yapmayı öğrendi bir çok şeyi :Yemek yemek,diş fırçalamak,tuvaletini tek başına yapmak ,giyinmek .Kendine ait farklı bir dünyası oldu; arkadaşları,şarkıları,oyunları .Dil gelişimi bir anda üst seviyeye ulaştı .

Yine de ters giden bir şeyler oldu kreş sürecinde.Bir dönem ,vurma ,tükürme sorunu yaşadık, benimle yatmaya başladı ve kreşe gitmemek için direndi sabahları.Zor dönemler yaşadık.Hastalıklar ve diğer sorunlar.Ailedeki herkesin gerildiği zamanlar arttı.Anne,baba,anneanne birbirinden zaman zaman farklı tavırlarda bulundu.Bu Yiğit’in kafasını daha da karıştırdı.

Şimdi bir aydan fazladır kreşe gitmiyor ve bizi geren birçok şey yok oldu Yiğitte.Hala o çılgın,deli dolu,enerjik oğlumuz bizim ama daha bir rahatlamış gibi duygusal gerginlikleri. Geçen haftalarda Iraz’ın bloğunda okuduğum kreşle ilgili yazı da http://ruzgarestiustume.wordpress.com/2011/02/14/kres-oyun-grubu-ev-hangisi/ yanlış yaptığım bazı şeyleri netleştirdi kafamda.Bir tesadüf sonucu tanıştığım bir anaokulu öğretmeniyle de uzun uzun konuştuk bu konuyu.Sonuçta, ben Yiğitle ilgili dersler çıkarttım kendime.Bunları genellemek istemem çünkü bizim deneyimimize özgü şeyler bunlar.Öncelikle Yiğit’in anneannesine ne kadar bağlı olduüğunu unuttum ben kreşe başlatırken.Bir anda tam güne başlatmak,kreş fikrine adapte olamamasına neden oldu.Her an, her dakika hayatında bir anneanne varken, bir anda kendini bir sürü çocuğun olduğu bir ortamda buldu.Anne ve baba işteydi ama anneanne evdeydi.Buna rağmen Yiğit kreşteydi.Kreşe başlatırken öncelikle bir süre ,birkaç yarım gün, sonra sonra 5 yarım güne dönüştürüp devam ettirmeliymişiz kreş sürecini.O zaman adaptasyonu çok daha kolay olacakmış.Bir de sınıf öğretmeni önemli bu süreçte.Biz genelde yöneticiyle iletişim halindeydik ama doğrusu belki de birebir sınıf öğretmeniyle iletişim halinde olmaktı.Onu daha yakından tanımak adına ,çocukla neler yaptığını birebir gözlemleyebilmek adına.

Bu sezonu kapadık kreş konusunda.Yeni dönemde biraz daha farklı gözlerle bakmaya çalışacağım bu konuya.Biraz daha Yiğit’in gözünden görmeye çalışarak.

Reklamlar

KREŞ HAKKINDA” üzerine bir yorum

  1. Öğretmenle iletişimde olma konusu çok doğru bir tespit, biz de ilk etapta yöneticiyle muhattaptık. Ama asıl konu öğretmen tabi ki. İnsan yaşadıkça öğreniyor. Biz de öğretmenimizi değiştirdik, şimdi herşey daha yolunda. Sadece bir üst doğumluların sınıfına geçmiş oldu. Artıları da var, eksileri de maalesef. Ama mutlu olması bana yetiyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s